Artikler

Den bortrykkelsesklare menighed

Læg vægt på førstekærlighed
Skrevet af Ole Madsen

Jeg tror at der kun er én menighed, eet folk Gud kan genkende som sit eget, og det er det folk der elsker deres næste som dem selv.

Er slet ikke sikker på at de andre ikke vil befinde sig godt i himlen og i Guds selskab, for Gud er kærlighed.

Hvis du vil lukkes ind i himmelen, så må du elske, række ud, gøre en forskel i andres liv.

Dem jeg snakker med siger også at kærligheden er udeblevet; folk vil gerne have ret lære, kunne belære andre om hvordan tingene skal være, men det så simple som at elske hinanden udebliver.

Kender en søster som lige har forladt hendes menighed netop af denne årsag. Megen ret lære, men ingen kærlighed, men det er altså det der lukker ind, næstekærligheden.

Det er ikke engang alle de gerninger vi higer efter der lukker ind, nej, men de udspringer af det liv der elsker.

Vi må back to basics, tilbage til de gamle stier og spørge om hvor vejen er til alt godt (Jer 6.16)

aomin.dk copyright 2025